Objawy osteoporozy

Wielu osobom osteoporoza kojarzy się ze staruszkami, którzy łamią ręce i nogi i są w takim stanie zdrowia, że właściwie ich organizm nic już nie jest w stanie odbudować samodzielnie – jest w tym ziarno prawdy. Osteoporoza to choroba głównie osób starszych, aczkolwiek rozpoczyna się już w trzydziestym roku życia. Choroba ta polega na postępującym zaniku kości – zaczyna się degradacja ich struktury przestrzennej.

U kobiet proces utraty masy kostnej nasila się po 50 roku życia wraz z rozpoczęciem procesu menopauzy. Najczęściej osteoporoza nie daje żadnych objawów, nie boli, nie przeszkadza w czynnościach życiowych i należy do najbardziej podstępnych chorób. Niestety, jest to również choroba masowa i dotyczy aż 18% kobiet w wieku powyżej 50 roku życia. Istnieje jeszcze jeden typ osteoporozy – jest traktowana, jako choroba osób starszych i pojawia się po 70 roku życia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Nietypowym objawem dla osteoporozy może być lekki ból stawów – niepokój powinny budzić bóle umiejscawiające się w okolicach bioder w tzw. obręczy biodrowej. Kolejnym objawem choroby – aczkolwiek należy zaznaczyć, że już dość mocno zaawansowanej, jest u kobiet po przebytej menopauzie nieumniejszający się wzrost – to właśnie kręgi (a w zasadzie trzony kręgów) z powodów ubytków kostnych przesuwają się bliżej siebie, co w efekcie powoduje, że kręgosłup staje się krótszy. Niekiedy, ale to także nie jest regułą, mogą pojawiać się bóle w śródpiersiu, bóle krzyża a także ból między łopatkami.

Złamania kości są objawem zaawansowanej osteoporozy – ten typ złamania można poznać po tym, iż zdrowa kość nigdy by się nie złamała np. podczas sprzątania (mycie okien), kąpieli, a pęknięcie nadgarstka nie nastąpiłoby przy mocniejszym podparciu się, albo kość śródstopia podczas schodzenia po schodach.

Czasami badania biochemiczne (krew, mocz) robione z powodów całkiem innych schorzeń ukazują problem z kośćmi (określenie poziomu wapnia w moczu nie powinno być większe niż 2,5 – 6,2 mmol/dobę). Oczywiście, należy wziąć jeszcze pod uwagę badanie zawartości wapnia we krwi – jeśli również wskazywać będzie na „ucieczkę” tego pierwiastka z organizmu oraz wahania poziomu fosforu we krwi, stanowić to będzie bodziec do wykonania szeregu innych badań ukierunkowanych pod kątek rozpoznania osteoporozy i stopnia jej zaawansowania.

Jeśli są jakiekolwiek podejrzenia, że może chodzić o problem z kośćmi to najbardziej istotnym badaniem jest densytometria – to badanie określa gęstość i stan kości do 1%, inne badania (Rtg) pokazują dopiero ubytki powyżej 30%.

Niestety, jak na razie nie ma możliwości samoobserwacji, czy też samobadania kości, które pozwoliłoby na wcześniejsze wykrycie schorzenia. Wszelkie objawy osteoporozy pojawiają się już w czasie zaawansowanej choroby i wówczas zmiany nie są już odwracalne – można tylko próbować zapobiegać dalszemu cofaniu się wapnia z kości. Najbardziej tragiczne jest złamanie szyjki kości udowej – w wieku powyżej 80 lat około 10% tego typu wypadków kończy się tragicznie i chociaż osteoporoza nie jest bezpośrednią przyczyną zgonu, to jest nim często zapalenie płuc atakujące organizm unieruchomiony złamaniem.